COMMITTEES, PROGRAMS, & inquiries

The President (or someone designated by the President, is ex officio on all committees)

PROGRAMS

Infant Observation Training Subcommittee
Chair: Dorinda Welle, Ph.D.
Administrator: John Fanning

Supervision Training Subcommittee
Chair: Margaret Yard, Ph.D.
Administrator: Catherine Stankowski

Student Teacher Training Program Subcommittee
Chair: Audrey Brockner, LCSW
Administrator: John Fanning

Progression Subcommittee
Chair: Elise Snyder, M.D.
Members: Ira Moses, Ph.D., Elise Snyder, M.D., Dan Heimowitz, LCSW, Robert Gordon, Ph.D., & Eileen Beirich, Psy.D.
Administrator: Catherine Stankowski

Special Lecture Series & Continuing Education
Chair: Richard Kluft, M.D.
Administrator: John Fanning

Tour Committee
Director: Elise Snyder, M.D.
Assistant Chair: TBA
Administrator: Bonnie Evans

Tour Presentations Subcommittee (OOC)
Chair: Ira Moses, Ph.D.

APsaA Discussion Group
Co-Chairs: Lana Fishkin, M.D & Elise Snyder, M.D. 

Dim Sum Committee
Chair: Thomas Campbell, M.D.
Administrator: John Fanning

Training Program
Dean of Students: Ira Moses, Ph.D.
Dean of Faculty: Charles Jaffe, M.D.
Administrators: Catherine Stankowski & John Fanning                                                         

Treatment Program
Director: Lana Fishkin, M.D.
Administrator: Catherine Stankowski   

Supervision Program
Director: Thomas Campbell, M.D.
Administrator: Catherine Stankowski

Admissions Subcommittee
Chair: Ira Moses, Ph.D.
Members: Elise Snyder, M.D., Robert Gordon, Ph.D., Matthew Elgart, Ph.D., Audrey Brockner, LCSW, & Bernhard Seubert, Ph.D.
Administrator: Catherine Stankowski

Curriculum Subcommittee
Administrator: Charles Jaffe, M.D.
Chair Years 1&2: Barbara Katz, M.D.
Chair Years 3&4: Danille Drake, Ph.D.
Administrator: John Fanning

Newsletter
Editor-in-Chief: TBA

CAPA Handbook Committee
Editor: TBA
Editor Emerita: Danille Drake, Ph.D.
Administrator:  TBA

Student Handbook Committee
Editor: Danille Drake, Ph.D.
Administrators: John Fanning & Catherine Stankowski

Movie Night Committee
Chair: TBA
Co-Hosts: Neal Spira, M.D. & Jacky Song
Administrator: Bonnie Evans

STANDING COMMITTEES

Ethics Committee
Chair: Susan Shively M.D.
Members: Ralph Fishkin, D.O., Fred Levine, Ph.D., & Yu Guoyu
Administrator:  TBA

Translation Committee
Chair: Wenhua Yan
American Members: Barbara Katz, M.D., Elise Snyder, M.D.
Chinese Members: Chenjun Peng, Jianqin Xu (Jane Xu), Wenhua Yan, Li Zhuang (River Zhuang)

Research Committee
Administrator:  TBA
Co-Chairs: Robert Gordon, Ph.D.
Members: Horst Kächele, Ph.D., Dwight McCan, Ph.D., Denise Newman, Ph.D., Maurice Preter, M.D., Stephanie Speanburg, Ph.d., & Ren Zhengjia

Scholarship and Loan Subcommittee
Chair: Rose Latino, Ph.D.
Administrator:  TBA

Liaison with the CIC Committee
Chairs:  Carol Turner M.S.W. & Mark Levy M.D.

CAPAINCHINA LEADERSHIP

Steering Committee
President - Wen Cuiqin (Wendy) 温翠芹
Vice President - Xiao Guanglan (Grace) 肖广兰
Vice President - Feng Han (Phil) 冯晗
Secretary - Sze Yee Tak Maranda 施以德
Gong Shu (Didi) 龚书
Jia Jin Chao (Jack) 贾晋超
Jiang Qi Zhuang (Eric) 姜启壮
Shan Yujia (Shine) 单雨佳
Wang Xiubing (Summer) 王秀冰
Wu Jiang (Leo) 吴江

CIC/CAPA Liaison Committee
Wen Cuiqin (Wendy) 温翠芹
Sze Yee Tak (Maranda) 施以德
Jiang Qi Zhuang (Eric) 姜启壮

LOCAL CHAPTERS

Wuhan
Chairman - Hu Ping (Sarah) 胡萍
Committee Member - Wu Jiang (Leo) 吴江
Committee Member - Li Chunfang (Tommy) 李春方
Committee Member - Wang Jian (Wayne) 王牮
Committee Member - Hu Ping (Coral) 胡萍
Committee Member - Lan Wei (Vera) 蓝薇

Shanghai
President - Gong Shu (Didi Gong)
Academic - Qu Xiao Li (Lily Qu), Ding Jiewei (Cecilia Ding)
Technique and Career Development - Ma Xiaojie (Max Ma)
Public Relations - Wang Yu (Claire Wang), Shu Wenting (Tracy Shu)
Communications - Wen Cuiqin (Wendy Wen)
Finance - Jin Rui (Melanie Jin)
Assistant - T (She prefers to be anonymous)

Beijing
Chairman - Xiao Guanglan (Grace) 肖广兰Member - Ban Ying (Ban) 班颖
Social Gathering, Orientation, Conferences - Deng Jing (Jane) 邓菁
Academic - Feng Han (Phil) 冯晗
Member - Gu Shu Qing (Sophie) 古淑青
Activity Production - Kang Qiang (Leo Kang) 康强
Coordination, Peer Supervision Group - Sze Yee Tak (Maranda) 施以德
Peer Supervision Group - Wang Linan (Anita) 王丽男
Conferences - Wang Xiao Feng 王小凤
Peer Supervision Group - Zhou Hong (Cissy) 周虹
Member - Zhu Qiong (Daisy) 朱琼
Forestry University Resources, Connection with Local Psychology Societies Fei Zi (Frank) 訾非

Alumni of Beijing CAPA (ABC)
Chair - Grace Xiao Guang Lan 肖广兰
Chair - Maranda Sze 施以德
Treasurer - Ban Ying 班穎
Public Relations - Alice Dai Aifang 戴艾芳
Public Relations - Joyce Wang Yayuan 王雅元 Committee Member - Chen Shufang 陳淑芳Committee Member - Gu Shuqing 古淑清Committee Member - Sand Jiang Lan 江兰Committee Member - Liu Jin 刘瑾Committee Member - Miranda Tao Xuan 陶璇
Committee Member - Anita Wang Linan 王丽男
Committee Member - Wang Xumei 王旭梅Committee Member - Wang Zhishan 王志善Committee Member - Alice Wu Haiiyan 吴海艳
Committee Member - Shirley Wu Qian 吴倩Committee Member - Yu Lili 于丽丽Committee Member - Frank Zi Fei 訾非

CHC (CAPA in Hubei China)
Chairman - Hu Ping (Sarah) 胡萍
Treasurer - Liu Ying (Elaine) 刘颖
Committee Member - Li Chunfang (Tommy)  李春方
Committee Member - Peng Zhaoting (Penny) 彭照婷
Committee Member - Lan Wei (Vera) 蓝薇
Committee Member - Zhang Yan (Juliet) 张焱


Shenzhen
Academic Director - Wang Xiubing (Summer) 王秀冰
Committee Member - Zhong Ou 钟欧
Membership Director Zheng Chen (Asa) 郑琛
Committee Member - Tang Qin (Mary) 唐芹
Liaison Director - Zhang Yi (Diven) 张祎
Committee Member - Tang Lijun (Candy) 汤丽君
Committee Member - Li Siyuan (Athena) 李思源
Ethics Director - Chen Zheng (Asa)

Alumni of Shenzhen CAPA (CSO)
Academic - Wang Xiubing
Membership - Zheng Chen
Liaison - Wang Jing
Public Relations - Wen Xin and Yao Yuanyuan
Treasurer- Yu Guoyu and Li Dan
Secretary - Wang Jing

Chengdu
Chairman - Zheng Yu 郑禹
Secretary - Tang Liu (Letitia) 唐柳
Treasurer - Li Xu (Gail) 徐丽
Committee Member - Wang Hui Ying (Diana) 王惠莹
Treasurer - Zhang Jing (Nancy) 张静
Membership Branch - Luo Xin Yao (Nancy) 罗鑫垚
Study Branch - Wei Gen (Grace) 魏赓
Committee Member - Jiang Qi Zhuang (Eric) 姜启壮
Committee Member - Xie Ling (Lingxie) 谢玲
Censorship Committee Chairman - Yang Xin (Matthew) 杨新
Committee Member - He Song 何松
Committee Member - Tian Rui Qi (Rachel) 田瑞琪
Committee Chairman & Ethics Deputy - Chen Sifan (Cerelia) 陈思帆

Jiangsu
Interim Chairman - Jia Jinchao (Jack Jia) 贾晋超
Daily Affairs / Suzhou Leader - Cao Kai (Carl) 曹凯
Anhui Province Leader - Ge Yi (Green) 葛毅 Liaison with Nanjing Brain Hospital - Cao Dong (Jason)

Zhejiang
Chairman - Shan Yujia (Shine) 单雨佳
Treasurer - Zhang Yangqing (Daisy) 章扬清 Treasurer - Chen Lingyan (Linda) 陈玲燕

Non-Committee
Translation - Hao Weijie (Thomas) 郝伟杰–
Conferences - Li Shuai (Sandy) 帅莉–
Member - Tian Xiaodan (Tina) 田晓丹 – Events - Xiao Guanglan (Grace) 肖广兰– Academic Seminars - Zhang Zhen (Zara) 张真

Singletons
Chair - Cheng Fei (Fay) 程菲

CAPA International Student Group – CAPA留学生同学会
Chair - Huang Xiaochang (Jasmine) 黄晓嫦
Vice Chair - Chen Huiyi (Sanny) 陈慧仪
Member - Bao Lixian (Andy) 鲍立铣